Zapalenie Zatok

Alergiczne zapalenie zatok

Alergiczne zapalenie zatok
5 (100%) 4 oceny
Osoby cierpiące na alergię bardzo często dopadają różnego rodzaju schorzenia. Szacuje się, że aż 70% alergików to osoby cierpiące na ból głowy lub na zapalenie zatok.

Jakie są przyczyny alergicznego zapalenia zatok?

Główną przyczyną alergicznego zapalenia zatok są pyłki roślin. Bardzo często zapalenie zatok pojawia się u alergików po spacerze odbytym na świeżym powietrzu, w okresie pylenia drzew oraz traw. Mowa jest w takim przypadku o sezonowym alergicznym zapaleniu zatok. Niestety, bardzo dużo osób cierpi również na całoroczne alergiczne zapalenie zatok. Jego przyczyną są takie czynniki szkodliwe, jak roztocza znajdujące się w kurzu, pleśń oraz sierść zwierząt.

Jeśli chodzi o zapalenie zatok, szczególnie niebezpieczna jest jego przewlekła odmiana. Mowa jest tutaj o przypadku, gdy charakterystyczne dla alergicznego zapalenia zatok objawy utrzymują się przez okres dłuższy niż 12 tygodni. Taka sytuacja występuje w przypadku całkowitej blokady dróg nosowych przez wydzielinę. Towarzyszą temu zaburzenia węchu oraz bóle głowy.

Objawy alergicznego zapalenia zatok

Alergiczne zapalenie zatok różni się od jego standardowej formy tym, że zwykle nie pojawia się w jego trakcie gorączka. Oprócz kataru i zapchanego nosa, może się natomiast pojawić obrzęk śluzówki nosa i ból głowy. Inne objawy ropnego zapalenia zatok związanego z alergenami, to także bóle oczodołów, zaburzenia węchu, ból zębów, kaszel oraz niepokój. Co niezwykle charakterystyczne, tego typu dolegliwości są szczególnie zauważalne podczas wykonywania takich czynności, jak podnoszenie i schylanie się.

Rozpoznanie alergicznego zapalenia zatok

Alergiczne zapalenie zatok rozpoznawane jest głównie na podstawie wywiadu podczas badania ogólnego. Oprócz tego stosuje się także takie badania, jak badanie wziernikowe, RTG oraz tomografię zatok. To ostatnie badanie ma na celu zlokalizowanie występowania ewentualnych polipów nosa i zatok. Wybór konkretnego badania diagnostycznego uzależniony jest od lekarza.

Jak leczyć alergiczne zapalenie zatok?

Leczenie alergicznego zapalenia zatok skupia się w pierwszej kolejności na eliminacji źródła uczulenia. Np. w okresie pylenia określonych drzew i traw, warto jest unikać długich spacerów i uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Po drugie, konieczne jest również stosowanie leków przeciwalergicznych oraz leków obkurczających, których głównym zadaniem jest przywrócenie odpowiedniej drożności zatok. Z kolei w bólu zatok i w stanach zapalnych pomóc mogą leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe.

Powikłania związane z alergicznym zapaleniem zatok

Nieleczone lub też leczone w nieodpowiedni sposób alergiczne zapalenie zatok może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, takich jak np. zapalny obrzęk powiek, ropień oczodołu, zapalenie nerwu wzrokowego, ropień mózgu, a niekiedy także stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia – zapalenie opon mózgowych. Dlatego warto jest podjąć natychmiastowe kroki w przypadku podejrzenia wystąpienia alergicznego zapalenia zatok.

2 odpowiedzi do artykułu “Alergiczne zapalenie zatok

  1. Liga

    Teraz to wszyscy mają jakąś alergię. Ale bez przesady, ludzie trzymają dzieci pod kloszem, a potem się dziwią, że są na wszystko uczulone i co chwilę chorują. A jak może być inaczej przy takim podejściu do zdrowia?

  2. Orłowska

    No to się wyraziłaś, a masz coś do powiedzenia na temat, oprócz mądrości wygłaszanych u cioci na imieninach? Bo alergiczne zapalenie zatok to nie jest wymysł nadopiekuńczych mamusiek tylko choroba, które realnie zagraża zdrowiu dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − 57 =