Zapalenie Zatok

Chlamydia- przyczyny, objawy, leczenie

Chlamydia- przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 1 oceny

Chlamydia to choroba płciowa wywoływana przez bakterię Chlamydię trachomatis. Jest ona bardzo niebezpieczna ze względu na częsty brak objawów oraz fakt, że ma ona dużo szczepów. Warto jest więc wykonać badanie na obecność chlamydii, aby uniknąć wielu konsekwencji.

Przyczyny występowania

Choroba ta dotyczy najczęściej osób młodych, które posiadają kilku partnerów seksualnych równocześnie niestosując prezerwatyw, które stanowią mechaniczną barierę dla bakterii. Chlamydioza dotyka więc najczęściej kobiet stosujących doustną antykoncepcję. Do zakażenia może dojść również podczas używania wspólnych przyborów toaletowych, takich jak ręcznik, korzystanie z publicznych toalet, sauny, wspólnej kąpieli z zakażoną osobą oraz nawet podczas porodu, gdzie bakterie łatwo mogą dostać się do organizmu. Bakterie te mogą pozostawać przez dłuższy czas w uśpieniu, co może doprowadzić do zakażenia naszego partnera.

Więcej na temat chlamydii na stronie laboratorium medycznego: https://drwenerolog.pl/choroby/chlamydioza/

Objawy choroby

Chlamydioza jest o tyle niebezpieczna, że najczęściej przebiega bezobjawowo. Tuż po zakażeniu nie odczuwa sie żadnych objawów, które pojawiają się dopiero, po 7-14 dniach. Można wówczas u kobiet zaobserwować obfitą wydzielinę z pochwy, krwawienie po współżyciu oraz bolesność przy oddawaniu mocz. U mężczyzn na początku wówczas odczuwane jest pieczenie przy oddawaniu moczu. Zdarza się, że chlamydiozę można pomylić z reumatoidalnym zapaleniem stawów, gdyż objawy, które z czasem się nasilają – np. pobolewanie w stawach, są podobne. Warto jest wówczas wykonać badanie, aby zastosować właściwe leczenie.

Ogólne objawy mogące pojawić się bo uaktywnieniu bakterii, które należy podzielić ze względu na płeć:

1. U kobiet

 • bolesne oddawanie moczu oraz towarzyszące mu pieczenie,
 • bóle stawów,
 • zdarzają się bóle podbrzusza,
 • bóle podczas współżycia oraz krwawienie tuż po,
 • upławy (nasilone po 7-14 dniach po zakażeniu),
 • krwawienia międzymiesiączkowe.

2. U mężczyzn

 • bóle stawów,
 • zapalenie cewki moczowej,
 • zdarza się obrzęk najądrzy,
 • może pojawić się stan zapalny odbytnicy przy stosunkach analnych,
 • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
 • pojawienie się wydzieliny śluzowej albo śluzowo-ropnej z cewki moczowej,
 • zapalenie cewki moczowej.

Chlamydia, a ciąża

Zakażenie to występuje u wielu kobiet mających problem z zajściem w ciążę lub z jej prawidłowym przebiegiem. Bakteria wywołuje zmiany w śluzówce narządów rodnych, co może być przyczyną  zrostów lub niedrożności jajowodów, niepłodności lub ciąży poza macicą. Prawidłowe zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej jest zdecydowanie utrudnione, dlatego bardzo często dochodzi do poronień, a zapłodnienie pozaustrojowe ma małe szanse na powodzenie. Dziecko ma spore sznase (aż 80%) na odziedziczenie po matce bakterii. Wiąże się to z zapaleniem płuc, spojówki lub gałki ocznej u dziecka.

Leczenie

Zamów badanie na chlamydięLeczeniu należy poddać oboje partnerów seksualnych. Wówczas mamy większe szanse na skuteczne leczenie oraz zapobiegamy ponownemu zakażeniu się od siebie. W tym wypadku przede wszystkim podaje się antybiotyk. Najczęściej używana jest  doksycyklina lub azytromycyna. Po około 5/6 tygodniach (to odpowiedni okres po którym bakteria powinna zniknąć z organizmu) od odstawienia antybiotyków należy zlecić ponowne wykonanie badań w celu potwierdzenia całkowitego zlikwidowania zakażenia. Przed upływem tego czasu test może wyjść pozytywnie.

2 odpowiedzi do artykułu “Chlamydia- przyczyny, objawy, leczenie

 1. Weszka

  Chlamydia to chyba najmniej znana choroba weneryczna, ale w gruncie rzeczy chyba najczęściej spotykana. Co innego kiła i inne rzeżączki, ale chlamydię zna bardzo mało osób, praktycznie tylko ci, którzy na nią chorują.

 2. Paweł

  Z wieloma chorobami tak jest. Jak czyta się statystyki to się człowiek może zdziwić, bo na przykład taka chlamydia jest znacznie częstsza niż choroby, które zrobiły karierę medialną i w sumie nie wiadomo czemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 + = 37