Zapalenie Zatok

Leczenie zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok
5 (100%) 5 oceny
Zapalenie zatok to schorzenie, które powinno być leczone. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie przy pomocy domowych metod, jednak równie często konieczne jest zastosowanie leków przepisanych przez lekarza. Co warto wiedzieć o zapaleniu zatok?

Leczenie zapalenia zatok polega przede wszystkim na wykonaniu badań diagnostycznych. Pomaga to na określeniu rozległości i stopnia zaawansowania zapalenia. Ponadto lekarz powinien określić co spowodowało wystąpienie tego schorzenia. Przyczyną zapalenia zatok może być bowiem infekcja, ale także alergia. Ustalenie przyczyny w istotny sposób wspomaga leczenie zapalenia zatok.

Zapalenie zatok może mieć formę ostrą lub przewlekłą. Zarówno jedna, jak i druga może być wywołana przez drobnoustroje. Alergia wywołuje zazwyczaj przewlekłe zapalenie zatok. W przypadku, gdy zapalenie zatok zostało spowodowane zakażeniem bakteryjnym, niezbędne jest przyjmowanie antybiotyków przynajmniej przez dziesięć dni.

Nie przerywaj terapii

Nie można przerwać leczenia przed czasem wyznaczonym przez lekarza, nawet jeśli objawy choroby ustąpią. Przerwanie kuracji może spowodować nawrót choroby, a ponadto uodpornienie się bakterii na konkretny antybiotyk. Leczenie w przypadku przewlekłego zapalenia zatok może trwać dłużej niż dziesięć dni. W sytuacji, gdy powodem przewlekłego zapalenia zatok jest nieprawidłowość budowy przewodów nosowych, konieczne jest leczenie chirurgiczne. Takie przypadki są jednak stosunkowo rzadkie. W przypadku, gdy zapalenie zatok spowodowane zostało infekcją wirusową, stosuje się zwykle leczenie objawowe. To właśnie wtedy można wykorzystać domowe metody leczenia zapalenia zatok. Leki na zapalenie zatok dostępne bez recepty mogą być stosowane tylko w początkowym stadium choroby. Jeśli mimo ich stosowania objawy nie znikają, konieczna jest wizyta u lekarza.

Domowe sposoby na leczenie zatok

Leczenie domowe zapalenia zatok polega przede wszystkim na nieinwazyjnej próbie ich oczyszczenia z wydzieliny. Dlatego jednym z podstawowych środków jest aromaterapia. Do tego typu kuracji wykorzystuje się przede wszystkim olejek eukaliptusowy, miętowy lub lawendowy.

Kolejnym domowym sposobem leczniczym jest zastosowanie naparów ziołowych. Należy jednak pamiętać, że napar z jeżówki działa przede wszystkim na ogólną odporność organizmu, a nie na samo udrażnianie zatok. Oprócz naparu z jeżówki, polecaną metodą jest również napar z dziewanny i kozieradki. Skuteczny w leczeniu zapalenia zatok bywa również anyż. Niektórzy w terapii przyśpieszającej powrót do zdrowia stosują również rozgrzaną sól o wysokiej zawartości jodu. Leczenie polega na wdychaniu oparów, na przykład poprzez rozgrzanie soli i włożenie jej do woreczka z grubego płótna i umieszczenie jej blisko głowy osoby cierpiącej na zapalenie zatok.

Metody domowe obejmują również metody bardziej inwazyjne. Jedną z nich jest płukanie nosa osoloną wodą. Należy jednak robić to dość ostrożnie z pomocą strzykawki. W przypadku zapalenia zatok zaleca się również stosowanie ciepłych kompresów na czoło. Niezbędne w czasie choroby niezbędne jest picie dużej ilości wody, co pozwala rozrzedzić wydzielinę.

2 odpowiedzi do artykułu “Leczenie zapalenia zatok

  1. czarny

    Leczenie zapalenie zatok to przede wszystkim domowe sposoby. Stosując zioła, ale też miód i czosnek, można naprawdę mieć znakomite efekty. Najważniejsza jest konsekwencja żeby nie rezygnować i kolejne dni stosować swoje sprawdzone sposoby.

  2. Libi

    Nie do końca. Domowe sposoby bywają skuteczne i na pewno są mniej obciążające dla organizmu, ale w wielu przypadkach jest odwrotnie, bo po prostu niewiele dają i trzeba w końcu zastosować farmaceutyki. A to tylko przedłuża chorobę i sprawia, że zaczynamy się leczyć zbyt późno, gdy zapalenie zatok już naprawdę się rozwinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1