Zapalenie Zatok

Objawy zapalenia zatok

Objawy zapalenia zatok
5 (100%) 7 oceny
Zatoki są przestrzeniami w organizmie każdego człowieka, które za pomocą specjalnych kanalików połączone są z jamą nosową. Do zatok przynosowych zaliczyć można kilka rodzajów zatok, są to między innymi zatoki czołowe, szczękowe i zatoka klinowa. W okresach przesilenia pogodowego wiele osób zgłasza się do lekarza internisty z objawami bólu zatok. Jedną z najczęstszych dolegliwości, jakie mogą spotkać zatoki, jest zapalenie zatok. Jakie są jego objawy i najskuteczniejsze sposoby leczenia?

Rodzaje zapalenia zatok

Zapalenie zatok w zależności od czasu trwania choroby może przyjąć postać łagodną, ostrą lub przewlekłą. Podstawą diagnostyczną w tym przypadku jest czas przez jaki utrzymują się objawy chorobowe oraz stopień ich nasilenia. W przypadku, gdy dolegliwości bólowe ustępują po dwóch tygodniach, występuje łagodne zapalenie zatok, które najczęściej jest spowodowane infekcją wirusową, toczącą się w organizmie człowieka. Gdy zapalenie zatok objawy daje powyżej miesiąca, to sygnał, że doszło do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Przewlekłe zapalenie zatok wymaga specjalistycznego leczenia, na które skierować może lekarz laryngolog. Często konieczne są również dokładane badania, określające przyczynę rozwoju stanu zapalnego.

Pierwsze objawy zapalenia zatok

Pierwszym objawem zapalenia zatok, który z łatwością samemu można zaobserwować, jest uczucie zatkania zatok przynosowych. Oddychanie przez nos staje się problematyczne – wiele osób podczas choroby oddycha przez usta. Zarówno przy łagodnym, jak i ostrym zapaleniu zatok przynosowych, występuje również ból głowy. Ma on tendencję do nasilania się podczas skłonów. Wielu pacjentów uskarża się na duży ból, zwłaszcza w okolicy czoła. Zwykłe tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptekach nie przynoszą ulgi w bólu zatok.

Cierpiąc na przewlekłe zapalenie zatok objawy jakie można zaobserwować, przypominają występujące w łagodnej wersji choroby. Przy zapaleniu przewlekłym mogą one występować w nieco łagodniejszej formie – ból towarzyszący procesowi zapalnego może być mniej dokuczliwy. Objawy, jakie zawsze powinny zaniepokoić pacjenta i zwrócić jego uwagę, że złe samopoczucie niekoniecznie musi być powiązane jedynie z przeziębieniem to przede wszystkim zatkany nos (przy zapaleniu zatok najczęściej obserwuje się zatkaną tylko jedną stronę z nosa), wydzielina która może przybierać różną barwę (czasami jest przezroczysta, jednak bywa i tak, że ma zielonkawy odcień lub występują w niej skrzepy krwi), a także ogólne osłabienie organizmu czy stan podgorączkowy.

Przy zapaleniu zatok przyzębowych ostry ból może być odczuwany w dziąsłach. Ten rodzaj zapalenia zatok najczęściej powiązany jest ze złym stanem uzębienia. Jeżeli tradycyjne metody leczenia, przy zastosowaniu środków farmakologicznych, nie przyniosą ulgi w bólu, wówczas jedynym skutecznym sposobem leczenia może być usunięcie chorych zębów. Każdorazowe podejrzenie występowania stanu zapalnego w zatokach należy konsultować z lekarzem internistą, gdyż nieleczony proces zapalny może doprowadzić do przewlekłych powikłań.

2 odpowiedzi do artykułu “Objawy zapalenia zatok

  1. Falanga

    Zapalenie zatok objawy daje dość charakterystyczne, więc przeciętnie rozgarnięty lekarz będzie wiedział jak je rozpoznać. A właściwie powinien to potrafić nawet rozgarnięty student medycyny, dla którego nie powinien to być żaden kłopot.

  2. Pollak

    Ja bym nie był taki pewien co do poziomu naszych kochanych lekarzy. Już nie raz spotkałem się z tym, że nie mieli pojęcia jakie choroby ma dziecko, a wcale nie byłoby to trudne do rozpoznania i wcale nie takie jakieś skomplikowane schorzenie, podobnie zresztą jak zapalenie zatok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 43 = 48