Zapalenie Zatok

Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok
5 (100%) 11 oceny
Bóle głowy, charakterystyczny ucisk w okolicy nosa, a czasami nawet zawroty głowy i nudności. To chyba najczęściej spotykane objawy zapalenia zatok. Jednak zapalenie zatok nie zawsze musi objawiać się tak samo. Wręcz przeciwnie – wyróżniamy kilka jego rodzajów. Czym różnią się one od siebie i jak je leczyć?

Rodzaje zapalenia zatok

 1. Ostre zapalenie zatok – pojawia się incydentalnie. Zwykle nie nęka nas ono dłużej, niż raz, góra dwa razy do roku. Czas trwania tego schorzenia nie przekracza trzech tygodni.
 2. Podostre zapalenie zatok – trwa już znacznie dłużej, bo aż do trzech miesięcy. Z reguły ma ono też nieco mniej intensywny przebieg.
 3. Przewlekle zapalenie zatok – jak sama nazwa wskazuje, trwa ono bardzo długo, nawet powyżej trzech miesięcy. Choroba ta pojawia się, będąc najczęściej nieleczonym następstwem wcześniejszych odmian zapalenia zatok. Charakteryzuje się ona również tym, że bardzo słabo radzą sobie z nią leki. Bardzo często wymaga mechanicznego udrażniania dróg oddechowych.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Proces leczenia zapalenia zatok jest bardzo zróżnicowany i zależy od rodzaju danego schorzenia. Leczenie ostrego zapalenia zatok odbywa się najczęściej za pomocą szeregu słabszych leków. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku substancje obkurczające naczynia błony śluzowej, mukolityki czyli leki rozrzedzające wydzielinę, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, przeciwhistaminowe oraz antybiotyki.

Z kolei zapalenie podostre, ze względu na stopień zaawansowania choroby, leczy się już tylko i wyłącznie za pomocą silnych antybiotyków. Niestety, metoda ta nie sprawdza się już w przypadku schorzenia przewlekłego, w przypadku którego konieczna jest już operacja.

Leczenie zapalenia zatok zawsze powinno zakończyć się pełnym wyleczeniem. Przechodzenie choroby najczęściej doprowadza wyłącznie do pogorszenia stanu zdrowia.

Przyczyny ostrego zapalenia zatok

Można wyróżnić wiele przyczyn, które w dalszej perspektywie prowadzą do zapalenia zatok. Najczęściej są to:

 1. Katar – samo pojawienie się kataru nie oznacza, że już cierpimy na silne zapalenie zatok. Niemniej warto pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu nosa i przede wszystkim – o unikaniu przebywania w wietrznym, chłodnym otoczeniu.
 2. Ból głowy – jest on następstwem silnego bólu zatok. Z biegiem czasu potęguje się on, obejmując w zasadzie całą głowę.
 3. Trudności przy oddychaniu – objaw ten jest spowodowany przez odkładającą się flegmę. Pojawia się ona zarówno w płucach, jak i w górnych drogach oddechowych.
 4. Zawroty głowy – dość rzadko spotykanym, ale mimo to pojawiającym się objawem zapalenia zatok, są dosyć silne zawroty głowy. Pojawiają się one zwłaszcza przy gwałtownych ruchach głową, zazwyczaj w pionie.

Podsumowując, zapalenia zatok w dowolnej odmianie nie wolno nam bagatelizować. W przeciwnym razie, może ono doprowadzić do znacznie poważniejszych powikłań.

2 odpowiedzi do artykułu “Ostre zapalenie zatok

 1. Czesio

  Jak się ma długo nie leczony katar, to potem bardzo możliwe, że efektem będzie zapalenie zatok. Najczęściej oczywiście skończy się na katarze, ale fakty są takie, że większość przypadków zapalenia zatok spowodowana jest tym, że katar jest permanentny i ścieka do zatok.

 2. cokolwiek

  Dlatego wbrew temu co mówią niektórzy lekarze, katar też trzeba leczyć. W wielu przypadkach jest on bowiem nie tyle zapowiedzią co początkiem i przyczyną kolejnych chorób. Nie powinno się tego lekceważyć, bo zapalenie zatok to tylko jedna z wielu dolegliwości jakie mogą się pojawić w tym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =