Zapalenie Zatok

Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok
5 (100%) 18 oceny
Przewlekłe zapalenie zatok to bardzo częsta przypadłość, która niekiedy mylona jest z katarem. Może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto trafnie zdiagnozować zapalenie zatok i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czym jest przewlekłe zapalenie zatok?

Zatoki to puste przestrzenie w kościach twarzoczaszki, które mają za zadanie ogrzanie wdychanego powietrza i oczyszczenie go z zanieczyszczeń. Są zatem stale narażone na kontakt z licznymi czynnikami.

Przewlekłe zapalenie zatok to stan chorobowy, trwający powyżej 12 tygodni lub obejmujący więcej niż 4 epizody w ciągu roku. Naprzemienne okresy zaostrzeń i remisji mogą utrudnić diagnozę. Najczęstsze przyczyny zapalenia zatok to przebyte wcześniej przeziębienie lub grypa. Niedoleczone infekcje oraz dodatkowe czynniki sprzyjające, takie jak astma, alergia, przerost migdałków czy nieregularna przegroda nosowa, bardzo często prowadzą do zapalenia zatok. Inne czynniki ryzyka to nosicielstwo paciorkowców, stany zapalne w obrębie jamy nosowej, stany obniżonej odporności czy mukowiscydoza.

Nawracające infekcje prowadzą do niekorzystnych zmian w śluzówce wyścielającej zatoki, rozwija się nasilony stan zapalny, nadprodukcja śluzu i zaburzenie ruchu rzęsek nabłonkowych, co stanowi dogodne warunki do rozwoju bakterii. A upośledzone mechanizmy oczyszczania zatok uniemożliwiają skuteczną walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

Najczęściej obserwowane objawy zapalenia zatok to wodnisty lub ropny katar, drapanie w gardle i kaszel, spowodowane spływaniem kataru po tylnej stronie gardła czy niedrożność nosa i zaburzenia węchu. W przypadku zajęcia stanem zapalnym zatok czołowych, chory uskarża się na bóle głowy, zlokalizowane w okolicy czoła i promieniujące do czubka głowy. Mogą nasilać się przy pochylaniu i mieć bardzo dotkliwy charakter. Zapalenie zatok szczękowych manifestuje się bólem szczęki, zaś zatok sitowych – obrzękiem powiek.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Z racji nawracającego i uciążliwego charakteru przewlekłego zapalenia zatok, a także znacznego ryzyka powikłań, bardzo ważne jest skuteczne leczenie zapalenia zatok. Terapia przewlekłego zapalenia zatok obejmuje przede wszystkim irygacje zatok specjalnymi roztworami, a także antybiotykoterapię, niekiedy trwającą nawet kilka tygodni. W celu optymalnego dopasowania antybiotyku i zwiększenia skuteczności leczenia, wykonywany jest wymaz z jamy nosowej i wykonanie antybiogramu. Niekiedy stosowane są także glikokortykosteroidy lub leki przeciwalergiczne.

Płukanie zatok to skuteczna i doskonale tolerowana przez pacjentów metoda leczenia, skutecznie wypłukująca czynniki chorobotwórcze oraz przywracająca drożność zatok.
Niekiedy wymagane jest chirurgiczne leczenie zatok:

  • udrożnienie przewodów łączących zatoki z jamą nosową,
  • usunięcie zmienionych chorobowo fragmentów tkanek .

Zabiegi te wykonywane są w ramach mikrochirurgii nosa lub zabiegów endoskopowych, są więc mało inwazyjne i nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji.

2 odpowiedzi do artykułu “Przewlekłe zapalenie zatok

  1. Hulajnoga

    Najważniejsze jest to, że przewlekłe zapalenie zatok to nie tylko jest jak ono trwa przez długi czas, ale również w przypadku gdy po prostu często powraca.

  2. prezes

    Może być też tak, że zapalenie zatok nie mija dosłownie przez kilka tygodni. W takim przypadku trzeba zrobić płukanie zatok. Według mnie to jedyna skuteczna metoda, bo miałem zapalenie zatok już u dwójki dzieci i jak chcecie mieć pełen spokój na długi czas to można zrobić płukanie. Na pewno wyjdzie taniej niż kolejne trzy zwolnienia lekarskie w ciągu roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

90 − = 81