Zapalenie Zatok

Ropne zapalenie zatok

Ropne zapalenie zatok
5 (100%) 6 oceny
Zapalenie zatok często towarzyszy ostremu nieżytowi nosa. Zmiany mogą być wywołane przez wirusy lub bakterie. Jeżeli dochodzi do zakażenia bakteryjnego, wówczas mówimy o ropnym zapaleniu zatok. Objawia się on silnymi dolegliwościami bólowymi w obrębie twarzy, nasilającymi się zwłaszcza podczas pochylania głowy. Dolegliwości są silne i dokuczliwe dla chorego.

Przyczyny ropnego zapalenia zatok

Podstawową przyczyną ropnego zapalenia zatok jest infekcja bakteryjna, wywołana głównie przez bakterie z gatunku Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae. Wywołują one ostre stany zapalne zatok, zaś bakteria Moraxella cattarhalis odpowiedzialna jest za bakteryjne stany zapalne zatok u dzieci. Przewlekłe stany zapalenie zatok wywoływane są przez gronkowca złocistego, Pseudomonas aeruginosa, pneumokoki oraz bakterie beztlenowe, Prevotella, Fusobacterium.

Innymi przyczynami ropnego zapalenia zatok przynosowych są wszelkie przeszkody blokujące swobodny odpływ śluzu z zatok, takie jak przerost migdałków, polipy w nosie lub skrzywiona przegroda. Również uszkodzenie aparatu rzęskowego nabłonka zatok, alergiczny nieżyt nosa oraz astma. Źródłem ropnego zapalenia zatok mogą być również infekcje jamy ustnej i próchnica zębów.

Objawy ropnego zapalenia zatok

Objawy ropnego zapalenia zatok są charakterystyczne i szczególnie silnie wyrażone w przebiegu ostrego stanu zapalnego. Obecne są silne bóle twarzy, szczególnie w okolicy czoła i policzków. Pojawia się ból głowy oraz wrażliwość na dotyk w okolicy zajętych zatok. Występuje wyciek gęstej, zielonkawej lub żółtej wydzieliny. Niekiedy występuje gorączka lub stan podgorączkowy.

W stanie przewlekłym objawy są słabsze, a dolegliwości bólowe lżejsze. Chory ma odczucie zatkanego nosa, a także czuje obecność spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny.

Diagnozowanie ropnego zapalenia zatok

Rozpoznanie ropnego zapalenia zatok opiera się przede wszystkim na badaniu oraz rozmowie z pacjentem. Jeżeli zapalenie zatok ma charakter nawracający lub objawy utrzymują się długo, wówczas lekarz może zlecić dodatkowe badania. Wykonuje się wówczas endoskopię nosa i zatok, czyli badanie za pomocą wziernika, który umożliwia wniknięcie w miejsca, niedostępne podczas rutynowego badania laryngologicznego. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach zleca się tomografię komputerową.

Leczenie ropnego zapalenia zatok

Leczenie ropnego zapalenia zatok ma na celu zwalczenie istniejącej infekcji, z równoczesnym odblokowaniem ujść zatok do jamy nosowej. W leczeniu ropnego zapalenia zatok koniecznością staje się podanie antybiotyków. Należy je bezwzględnie wdrożyć w przypadku, długo utrzymujących się objawów lub w razie ich nasilenia po kilku dniach choroby.

Na ropne zapalenie zatok najlepiej sprawdza się amoksycylina oraz cefuroksym. Jeżeli antybiotykoterapia nie przynosi rezultatów, wówczas lekarz laryngolog może zlecić płukanie jam zatok lub punkcję zatoki.

U pacjentów gorączkujących można podać leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. W celu szybszego wyleczenia, można również zastosować glikokortykosteroidy o działaniu miejscowym.

W żadnym razie nie wolno lekceważyć ropnego zapalenia zatok, gdyż nieleczone może prowadzić do licznych powikłań – od obrzęku i zapalenia tkanek oczodołu, poprzez zapalenie kości, do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych włącznie. A to jest już stanem zagrażającym życiu.

3 odpowiedzi do artykułu “Ropne zapalenie zatok

 1. tani ekspert

  Ropne zapalenie zatok to właściwie jedyne, w którym naprawdę konieczne są antybiotyki. W większości z nich lekarze zapisują jednak antybiotyki zupełnie bez sensu, po prostu wolą iść na łatwiznę zamiast porządnie zdiagnozować zatoki.

 2. Kinia

  Nic nie zrobisz na to, bo lekarze idą po najmniejszej linii oporu. Dla nich antybiotyk na zapalenie zatok jest dupochronem, bo nikt im potem nie powie, że zlekceważyli objawy choroby. Albo, że źle dobrali leki i ktoś miał problem. Tylko, że potem odporność spada dramatycznie, bo antybiotyk masakruje florę bakteryjną w całości – także tą ochronną.

  1. Mz

   Zawsze można nie iść do lekarza i nie brać antybiotyku – wolny wybór… A jak ktoś bierze antybiotyk bardzo rzadko, to nic mu nie grozi :€

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

95 − = 94