Zapalenie Zatok

Zapalenie zatok w ciąży

Zapalenie zatok w ciąży
5 (100%) 9 oceny
Zapalenie zatok podczas ciąży w znaczny sposób pogarsza samopoczucie matki, która musi radzić sobie także z szeregiem dolegliwości, związanych z ciążą. Szczególnie uciążliwe jest zapalenie zatok, które pojawia się w trzecim trymestrze ciąży.

Przyczyny zapalenia zatok w ciąży

Zapalenie zatok w czasie ciąży pojawia się często ze względu na osłabienie układu odpornościowego. Zainfekowany organizm przyszłej matki nie jest często w stanie usunąć znajdującego się w drogach oddechowych śluzu. Rozwijają się w nich doskonale bakterie i wirusy. Śluz stanowi dla nich doskonałą pożywkę. Przez bakterie i wirusy dochodzi do zapalenia oraz przekrwienia się błony śluzowej. Taki śluz ze względu na brak ujścia spływa do tylnej części gardła.

Objawy zapalenia zatok w ciąży

Ze względu na szereg dolegliwości, które towarzyszą ciąży, bardzo często trudno jest rozpoznać to schorzenie w odpowiednio szybkim czasie. Zapalenie zatok w ciąży objawia się ogólnym zmęczeniem, gorączką i katarem (nos jest wtedy wręcz zatkany), ale także bólem zębów i nieświeżym oddechem. Ta cała grupa objawów może świadczyć o wielu innych schorzeniach. W ciąży może wystąpić jednak inny charakterystyczny objaw, który bardzo często przesądza o tym, że ma się do czynienia w konkretnym przypadku właśnie z zapaleniem zatok. Jest to ból i rozpieranie, które pojawiają się podczas schylania się.

Sposoby leczenia zapalenia zatok w ciąży

Stosowanie środków leczenia farmakologicznego do celów leczenia zapalenia zatok w ciąży może być niebezpieczne dla dziecka. Dlatego zanim sięgnie się po zapisane przez lekarza antybiotyki lub też środki do płukania zatok z zawartością kwasu hialuronowego, należy zastosować naturalne metody leczenia. Należą do nich: nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa, picie dużej ilości płynów, wykonywanie inhalacji z gorącej wody, ale także płukanie nosa morską wodą lub solą fizjologiczną. Oprócz tego pomóc mogą również naturalne antybiotyki w postaci cebuli i czosnku oraz mleka z miodem. Są one całkowicie bezpieczne dla organizmu

Zapobieganie zapaleniu zatok w ciąży

Zapaleniu zatok w ciąży można zapobiec, dbając w odpowiedni sposób o swoją dietę. Powinno się zapewnić w niej swojemu organizmowi jak największą liczbę witamin i mikroelementów. Niezwykle istotne jest także dbanie o to, by nie wychłodzić w nadmierny sposób swojego organizmu. Zakładanie czapki, szalika i rękawiczek w chłodne, zimowe, ale także jesienne dni, jest w stanie uchronić przyszłą matkę przed przykrymi schorzeniami, takimi ja zapalenie zatok.

Pomimo najlepszej ochrony organizmu, zdarzają się jednak zachorowania na zapalenie zatok wśród kobiet, które zwracają na takie aspekty szczególną uwagę. W przypadku zapalenia zatok w ciąży nie należy panikować. Warto jest udać się wówczas do specjalisty, który wdroży leczenie dostosowane do konkretnego przypadku. Każda ciąża przebiega bowiem inaczej. Również organizmy kobiet różnie reagują na ciążę, stąd konieczne jest zindywidualizowanie terapii na występujące w jej trakcie schorzenia.

3 odpowiedzi do artykułu “Zapalenie zatok w ciąży

 1. Olga

  Zapalenie zatok w ciąży to nic tak strasznego. Tu nie trzeba stosować żadnych mocnych leków, a już antybiotyków zwłaszcza. Oczywiście będzie się trzeba przemęczyć, ale też nie ma wielkiego zagrożenia ani dla matki, ani dla maluszka.

  1. Magda

   Co za bzdury wypisujesz.Kazda infekcja bakteryjne jest bardzo niebezpieczna A już szczególnie w końcówce ciaży dlatego że może dojść do przekazania jej noworodkowi.Dlatego też należy się zgłosić do lekarza kory zleci odpowiednie badania np poziom CRP i na tej podstawie zaaplikuje odpowiednie leczenie.Czadami antybiotyk jest konieczny.Zaoakenie zatok to nie zwykle przeziębienie i mlekiem z miodem i czosnkiem tego nie WYLECZYSZ.

 2. Eljanna

  No nie wiem, ja przechodzę chyba bardzo mocne zapalenie zatok, a jestem w czwartym miesiącu ciąży. Czuję się fatalnie, a jak na razie żadne domowe sposoby na zatoki nie pomagają. Pocieszam się, że to dopiero kilka dni, więc może się jakoś poprawi i nie będzie tak źle, jak mogłoby być…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

64 − 61 =