Zapalenie Zatok

Zapalenie zatok czołowych

Zapalenie zatok czołowych
5 (100%) 5 oceny
Zapalenie zatok czołowych zdarza się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. W jaki sposób można rozpoznać to schorzenie i czy możliwe jest leczenie go samodzielnie?

Zapalenie zatok czołowych może wywoływać podobne objawy, jak zapalenie zatok szczękowych. Charakterystycznym objawem w przypadku tych schorzeń jest ropna wydzielina oraz uczucie zatkanych zatok. Warto jednak pamiętać, że w przypadku każdej infekcji górnych dróg oddechowych, można poczuć lekkie napuchnięcie okolic zatok i niekoniecznie świadczy to o ich zapaleniu.

Swoistym objawem w przypadku zapalenia zatok czołowych jest za to ból, umiejscowiony w okolicy czoła, który może nasilać się przy pochylaniu. Ze względu na to, iż czasami zdarza się, że przy zapaleniu zatok nie występuje ropna wydzielina, niektóre osoby cierpiące na to schorzenie, uznają tę dolegliwość za standardowy ból głowy. Może to prowadzić do groźnych powikłań.

Leczenie zapalenia zatok czołowych

Leczenie zapalenia zatok czołowych powinno rozpocząć się od właściwego rozpoznania tego schorzenia. Niekiedy może zaistnieć konieczność wykonania badania tomografem komputerowym. W większości przypadków jednak wystarczy określenie, co wywołało zapalenie zatok czołowych. Powodem tego schorzenia może być między innymi infekcja. W przypadku, gdy choroba została spowodowana zakażeniem bakteryjnym, niezbędne jest przyjmowanie antybiotyków. Przeciwdziałanie przyczynie zapalenia zatok powinno wpłynąć na jej wyleczenie.

Powikłaniem w przypadku braku leczenia zapalenia zatok czołowych może być zapalenie mózgu lub opon mózgowych. W skrajnych przypadkach zapalenie zatok czołowych może być również powodem ropnia mózgu. Dlatego też niezbędne jest szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Domowe metody na zapalenie zatok czołowych

W przypadku wystąpienia objawów zapalenia zatok, można spróbować metod naturalnych oraz leków dostępnych bez recepty. Należy jednak pamiętać, że jeśli dolegliwości nie miną w ciągu kilku dni, wizyta u specjalisty staje się niezbędna.

Do domowych metod w przypadku zapalenia zatok czołowych należą przede wszystkim ciepłe kompresy na czoło. Mają one za zadanie nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale także wspomożenie oczyszczania zatok z wydzieliny. Kompres może być wykonany z materiału namoczonego w ciepłej wodzie. Do tego celu można wykorzystać także woreczek lub poduszkę, które powinny zostać wypełnione rozgrzaną solą. Do domowych metod leczenia w przypadku zapalenia zatok czołowych, należą również napary ziołowe. Szczególnie polecane są takie zioła, jak dziewanna, czerwona koniczyna oraz owoców dzikiej róży.

Zapalenie zatok czołowych może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. W przypadku przebiegu ostrego, zwykle szybko dochodzi do prawidłowego rozpoznania choroby, ponieważ wtedy występują charakterystyczne objawy. Ale zapalenie zatok czołowych może przebiegać w sposób przewlekły, co utrudnia rozpoznanie tej choroby i może sprzyjać powikłaniom. Dlatego w przypadku ciągłych bólów głowy, warto jest udać się do specjalisty i wykonać niezbędne badania, co powinno pozwolić ustalić przyczynę.

2 odpowiedzi do artykułu “Zapalenie zatok czołowych

  1. Ela

    Prosty test na zapalenie zatok czołowych to schylanie się. To znaczy jak się ma zatkane zatoki i lekki ból głowy, a do tego wielki katar, to trzeba się schylić. Szybko i gwałtownie schylić do pasa i jak zaboli mocniej w głowie i pojawi się jakby większe ciśnienie, to wielce prawdopodobne, że jest to zapalenie zatok czołowych.

  2. zdziwiony

    Test na zapalenie zatok czołowych? Czy ja to widzę naprawdę? Przecież to nie my mamy się domyślać na co chorujemy my albo nasze dziecko. Za co płacimy gigantyczne składki na NFZ, to lekarze powinni zajmować się diagnozowaniem chorób, a nie że pacjent im wszystko opowie a oni łaskawie przepiszą te leki, które wskazał im koncern farmaceutyczny i od niego kasę też skasują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 + = 60