Zapalenie Zatok

Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych
5 (100%) 18 oceny
Zapalenie zatok przynosowych to przypadłość, z którą co roku muszą radzić sobie tysiące Polaków. Znajomość przyczyn jej występowania oraz jej charakterystycznych objawów jest nieodzowna w podjęciu odpowiednio szybkiej reakcji i zastosowania właściwej formy leczenia.

Przyczyny zapalenia zatok przynosowych

Główną przyczyną zapalenia zatok przynosowych jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Czasami jednak to schorzenie może wywołać infekcja grzybicza oraz próchnica zębów. Ponadto, stosunkowo duży odsetek zachorowań odnotowuje się wśród osób cierpiących na astmę oraz różnego rodzaju alergie.

Zapaleniu zatok nosowych sprzyjają również określone nieprawidłowości w budowie nosa (skrzywienie przegrody nosowej wrodzone lub też będące efektem urazu) oraz przerost migdałków. Przyczyn zapalenia zatok przynosowych może więc być wiele. Profesjonalny lekarz jest jednak w stanie szybko określić, która z nich przyczyniła się do zachorowania.

Objawy zapalenia zatok przynosowych

Jeśli chodzi o objawy zapalenia zatok przynosowych, przede wszystkim jest to ból, który pojawia się w okolicach czoła i górnej szczęki. Oprócz tego może się pojawić także obrzęk powiek i okolic uszu. Bardzo charakterystyczne dla bólu związanego z zapaleniem zatok jest to, że pojawia się on głównie rano oraz podczas pochylania głowy do przodu.

Inne objawy zapalenia zatok przynosowych to wydobywająca się z nosa intensywna wydzielina. Jest ona wodnista i przezroczysta w przypadku infekcji wirusowej lub gęsta i ropna, jeśli przyczyną zapalenia zatok przynosowych jest infekcja bakteryjna. Oprócz tego zdarza się, że w przypadku zapalenia zatok przynosowych wywołuje ona także gorączkę, brak apetytu, a także, gdy wydzielina z zatok znajdzie się w płucach – intensywny kaszel.

Diagnozowanie zapalenia zatok przynosowych

W diagnozowaniu zapalenia zatok przynosowych, oprócz wywiadu lekarza z pacjentem, stosuje się także posiew oraz endoskopię nosa i zatok, polegającą na wprowadzeniu do ciała pacjenta specjalnego wziernika, pozwalającego na postawienie prawidłowej diagnozy. Również dużą skutecznością cieszy się tomografia komputerowa nosa i zatok. Oprócz tego, jeśli podejrzewa się zapalenie zatok wywołane przez alergię, wykonywane są również testy skórne.

Leczenie zapalenia zatok przynosowych

W leczeniu zapalenia zatok przynosowych stosuje się głównie farmakologiczne środki przeciwbólowe oraz zmniejszające obrzęk. W przypadku leków zmniejszających obrzęk, na szczególne uznanie zasługuje pseudoefedryna, która przez zmniejszenie obrzęku doskonale udrażnia nos oraz ujście zatok.

Gdy mimo wszystko zapalenie zatok przynosowych nie ustępuje, konieczna jest dodatkowa konsultacja z lekarzem i zastosowanie sterydów lub antybiotyków. W skrajnych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne, głównie w przypadku zmian anatomicznych, które uniemożliwiają skuteczne wyleczenie się i sprzyjają nawrotom choroby.

2 odpowiedzi do artykułu “Zapalenie zatok przynosowych

  1. Ta-dzik

    Można sobie zrobić operację przegrody, to bardzo ogranicza ryzyko zapalenia zatok przynosowych. Ale też i inne dolegliwości i przede wszystkim te najgorsze nie dla nas samych ale dla rodziny – chrapanie! Jak jedno na drugie się nałoży, to się „piłuje” tak, że ledwo można żyć.

  2. mniej emocji

    Każda operacja to jest ingerencja chirurgiczna w organizm. I każda operacja organizm osłabia, nawet jak się coś poprawia. Trzeba zdać sobie sprawę, że po znieczuleniu człowiek przez dwa tygodnie jest bardzo osłabiony i podatny na większość infekcji. I nic dobrego z tego raczej nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 − 66 =