Zapalenie Zatok

Zapalenie zatok szczękowych

Zapalenie zatok szczękowych
5 (100%) 7 oceny
Zapalenie zatok to schorzenie, które trafia się bardzo wielu osobom. Co można zrobić w takim przypadku i jak można rozpoznać, że dana grupa objawów to właśnie ta dolegliwość?

Zatoki to puste przestrzenie znajdujące się w kościach czaszki. Jamy powietrzne w kościach czaszki, umiejscowione w okolicy szczęk i poniżej oczu, po obu stronach nosa, to właśnie zatoki szczękowe. Ich budowa jest dość skomplikowana, co sprawia, że przy ewentualnej infekcji, trudno jest usunąć wydzielinę. To sprzyja powikłaniu w postaci zapalenia zatok.

Objawy zapalenia zatok szczękowych

Objawy zapalenia zatok szczękowych to przede wszystkim cieknąca wydzielina z nosa. Może pojawić się również ból twarzy i zębów. Ból może dotyczyć również okolicy czołowej.

Wiele osób myli zapalenie zatok na przykład z przewlekłym napięciowym bólem głowy, zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu nie dochodzi do wycieku wydzieliny. Zapalenie zatok szczękowych może mieć przebieg przewlekły lub ostry.

Ostry przebieg szczękowego zapalenia zatok jest zazwyczaj spowodowany infekcją, taką jak katar lub zapalenie gardła. Infekcja tego typu może być wywołana zarówno przez wirusy, jak i bakterie.

Przewlekłe zapalenie zatok szczękowych zazwyczaj jest spowodowane alergią lub nieleczoną próchnicą. Szczególnie niebezpieczne są tak zwane ropnie zębów, które często są przyczyną innych stanów zapalnych.

W zależności od tego, co spowodowało zapalenie zatok szczękowych, mogą pojawić się także inne objawy od tych wymienionych wyżej. Typowym objawem pojawiającym się przy infekcji jest na przykład podwyższona temperatura ciała oraz ogólne osłabienie.

Leczenie zapalenia zatok szczękowych

Leczenie zapalenia zatok szczękowych jest zazwyczaj działaniem koniecznym. Choć początkowo można wypróbować samodzielne metody leczenia, to jednak w przypadku infekcji bakteryjnej mogą one nie przynieść pożądanego efektu. Jeśli zapalenie zatok szczękowych zostało wywołane przez nieleczoną próchnicę, również niezbędna jest pomoc lekarza. Należy pamiętać, że to schorzenie może być przyczyną poważnych powikłań, takich jak zapalenie mózgu czy kości czaszki. Na tego typu pogorszenie stanu zdrowia narażone są przede wszystkim te osoby, u których występuje przewlekłe zapalenie zatok szczękowych, ponieważ szybkie działanie może być w tym przypadku niemożliwe przez brak charakterystycznych objawów.

Leczenie zapalenia zatok szczękowych powinno zostać poprzedzone tomografią komputerową lub badaniem endoskopowym. Lekarz określa także przyczynę takiego stanu i dobiera metodę leczenia w zależności od przyczyny zapalenia zatok. Jeśli przyczyną choroby jest bakteria, niezbędny jest antybiotyk. W przypadku zakażenia wirusowego antybiotyk nie jest stosowany – w terapii wykorzystuje się leczenie objawowe. W przypadku zapalenia zatok szczękowych spowodowanych wirusem, warto włączyć do właściwej terapii także domowe metody.
Zapobieganie zapaleniu zatok szczękowych nie jest możliwe. Warto jednak dbać o stan jamy ustnej, a zwłaszcza zębów, ponieważ nieleczona próchnica często sprzyja tej chorobie. Zapalenie zatok szczękowych może wystąpić również po ekstrakcji zęba lub po powikłaniu w przypadku leczenia kanałowego.

2 odpowiedzi do artykułu “Zapalenie zatok szczękowych

  1. star wars

    Zawsze katar. Ludziom się wydaje, że jak zapalenie zatok szczękowych się zaczęło, to wcześniej musiało być chore gardło. A w większości przypadków to właśnie katar powoduje, że zapalenie zatok szczękowych się zaczyna i często przez długi czas nie chce puścić.

  2. pani Ala

    Nie zawsze, bo katar może być efektem zapalenia zatok szczękowych, a nie przyczyną. Wszystko jest ze sobą powiązane, ale w gruncie rzeczy nigdy nie mamy możliwości sprawdzenia, bo to trochę jak z jajkiem i kurą. Jak już są efekty, to żaden lekarz nie podejmie się oceny co jest przyczyną zapalenia zatok w konkretnym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 − = 56